VII Polskie Dyktando na Łotwie

Znamy Mistrza Ortografii Polskiej na Łotwie! 24 września 2016 r. w Daugavpils na Łotwie odbyło się VII Dyktando Polskie. Wzięło w nim udział 129 uczestników z różnych środowisk polskich na Łotwie – Rygi, Krasławy, Rezekne oraz Daugavpils.

Piszący zmagali się z dyktandem pod tytułem „Kuchnia polska” przygotowanym przez dr hab. Elżbietę Awramiuk, prof. Uniwersytetu w Białymstoku. Dyktando zostało zrealizowane przez Stowarzyszenie Edukacji i Dialogu „Fontis et Futura” i współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczpospolitej Polskiej  nad Polonią i Polakami za granicą z programu pn.: „Bliżej Polski. Regranting” realizowanego  przez Fundację Wolność i Demokracja.

Wśród partnerów znaleźli się Państwowe Polskie Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Daugavpils, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze. Wsparcia udzieliły Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Urząd Miasta w Białymstoku.

Tytuł Mistrz Ortografii otrzymała Polina Buraja z Rygi
Tytuł I Wicemistrza – Irena Liegeniece z Rygi
Tytuł II Wicemistrza – Marek Kleina z Rygi
Tytuł III Wicemistrza – Anastazja Belnikowa z Daugavpils

Wśród wyróżnionych znaleźli się: Ryszard Stankiewicz (Daugavpils), Stanisław Januszkiewicz (Daugavpils), Leon Selezniow (Ryga), Ilona Bidzane (Krasława), Krystyna Kunicka (Daugavpils), Irena Kunicka (Daugavpils), Inesa Żuromska (Daugavpils), Anżeła Dubowska (Daugavpils), Bożena Rakicka (Daugavpils), Ilona Kisielewska (Daugavpils), Anton Kazaczonok (Daugavpils), Daniel Komijago (Ryga), Amanda Bidzane (Krasława), Patrycja Benisławska (Rezekne), Samanta Taurinia (Rezekne).